83. MRDUJSKA REGATA

Maxi Skupina

Sailed: 2, Discards: 1, To count: 1, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
RankStartni brojBroj na jedruSkupinaJedrilicaKormilarKlubPomoćni cilj Mrduja83. Mrdujska regata
1st 153 CRO 2007 Maxi Shining-umago maxi Željko Perović Fiandara 1975 Umag (11:48:42) 13:21:30
2nd 1 CRO 6789 Maxi Marina Kaštela Berket Josip J.K.Marina Kaštela (12:01:22) 13:30:00
3rd 130 Maxi Loma Vicko Ozretić J.K.Zenta (12:20:14) 14:25:45

0 Skupina

Sailed: 2, Discards: 1, To count: 1, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
RankStartni brojBroj na jedruSkupinaJedrilicaKormilarKlubPomoćni cilj Mrduja83. Mrdujska regata
1st 96 CRO 3732 0 BareV Mirko Fatović J.K.Labud (11:59:15) 13:38:34
2nd 8 CRO 1888 0 Polet 5.0 Nikola Dešković J.K.Labud (12:05:39) 13:53:15
3rd 16 CRO 4311 0 Barba Branko Filip Zoričić J.K.Labud (12:06:30) 13:55:15
4th 191 CRO 11 0 Balena Željko Jerkov J.K.Labud (12:22:14) 14:53:30
5th 127 0 Kraljica Jelena Vatroslav Carev HRM (12:16:44) 14:54:15
6th 178 0 Christina Sandi Louše Oropila NK (12:27:09) 15:24:32
7th 183 B49 0 Matejuška Mladen Antunović J.K.Labud (12:25:46) 15:43:23
8th 66 CRO 132 0 Ultra Vela Ron Weisel (12:26:41) 15:50:10
9th 147 CRO 1253 0 Safir Zvonko Kotarac J.K.Labud (dnf) dnf

1 Skupina

Sailed: 2, Discards: 1, To count: 1, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
RankStartni brojBroj na jedruSkupinaJedrilicaKormilarKlubPomoćni cilj Mrduja83. Mrdujska regata
1st 3 CRO-40 1 Ola Toni Bulaja J.K.Marina Kaštela (11:58:27) 13:47:47
2nd 154 CRO 1624 1 Janska X Toni Smerdelj J.K.Labud (12:09:54) 14:05:10
3rd 140 1799 1 Orion Ivan Kuret J.K.Labud (12:15:42) 14:07:21
4th 109 1 Eko-eko Ivo Hajduk J.K.Strožanac (12:12:42) 14:29:30
5th 170 Z-57 1 Ansi IV Ranko Širola Žal Betina (12:33:13) 15:02:51
6th 131 CRO 1595 1 Anja Marija III Marijan Antun Kostrenčić J.K.Split (12:21:38) 15:47:20

2 Skupina

Sailed: 2, Discards: 1, To count: 1, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
RankStartni brojBroj na jedruSkupinaJedrilicaKormilarKlubPomoćni cilj Mrduja83. Mrdujska regata
1st 152 CRO 6482 2 Gringo 2 Robert Sandalić J.K.Uskok (12:06:11) 14:00:05
2nd 69 2 Mareus Krešimir đakulović J.K.Špinut (12:11:29) 14:07:53
3rd 85 CRO 1234 2 Croatel One Tito Barač J.K.Labud (12:15:29) 14:10:00
4th 31 CRO 1085 2 Coral II Marijan Susko J.K.Špinut (12:12:00) 14:16:33
5th 198 CRO 1213 2 Sail la vie Darko Smrkinić J.K.Uskok (12:14:06) 14:26:29
6th 20 CRO 403 2 Luna Željko Kuzmanić J.K.Labud (12:17:20) 14:31:00
7th 167 CRO 1796 2 Bare Lovre Perhat J.K.Mornar (12:23:45) 14:31:50
8th 58 CRO 1024 2 Polet 4 Žarko Dešković J.K. Labud (12:13:18) 14:34:15
9th 142 CRO 196 2 Dustom Duško Tomić J.K.Uskok (12:20:25) 14:45:40
10th 44 CRO 1475 2 Andresko Davor Šegvić J.K.Labud (12:22:34) 14:46:35
11th 94 CRO 1532 2 Bolero Milan Bušić J.K.Giričić (12:21:24) 15:46:02
12th 10 CRO 762 2 Adio pameti Želimir Vego J.K. Labud (12:32:06) 15:52:38
13th 92 1555 2 Guru Ivan Vulić J.K.Labud (12:30:35) 15:54:02
14th 76 B37 2 Sveti Ivan Lovre Tomaš (12:41:48) 16:12:21
15th 49 2 Mafalada II Ivo Bui J.K.Labud (12:25:32) dnf
16th 81 CRO 521 2 Mrkinta druga Darko Jajić J.K.Zenta (12:35:23) dnf

3 Skupina

Sailed: 2, Discards: 1, To count: 1, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
RankStartni brojBroj na jedruSkupinaJedrilicaKormilarKlubPomoćni cilj Mrduja83. Mrdujska regata
1st 62 CRO 2436 3 Full Pelt Ante Antunović J.K.Split (11:53:15) 13:57:09
2nd 90 CRO 7774 3 Elanka 2 Mario Hrvoj J.K.Zenta (12:15:11) 14:30:00
3rd 53 595 3 Viga Vedran Ujevic J.K.Split (12:09:24) 14:32:10
4th 38 CRO 431 3 Lady x Ante Mlikota J.K.Labud (12:14:25) 14:33:15
5th 50 CRO 1111 3 Nemir V Branko Širola J.K.Labud (12:14:35) 14:42:28
6th 157 1346 3 Ogota Slaven Fischer J.K.Mornar (12:23:56) 15:20:15
7th 195 3 Roko Filip Kožarić J.K. Primošten (12:30:57) 15:23:30
8th 156 X-11 3 Marioli Paviša Rožić J.K.Ciovo (12:37:07) 15:45:21
9th 25 CRO 520 3 Stella Polaris Tonči Marin Rosandic J.K.Labud (12:27:37) 15:48:08
10th 200 3 B&B Sandro Polić J.K. Biograd (12:28:10) 16:01:35
11th 158 1 3 Vemis Edi Marinković J.K.Labud (12:53:32) 17:44:18
12th 33 CRO 152 3 Bonboncin Vladimir Bužančić J.K.Labud (12:31:22) dnf
13th 22 CRO 190 3 Arinato Tonko Čapkun J.K.Labud (12:32:46) dnf
14th 18 3 Dida Joko Lovre Zekan J.K.Labud (12:33:12) dnf
15th 67 CRO 1112 3 Duga Slaven Luštica J.K.Labud (DNC) DNC
15th 194 CRO 9999 3 My dream Milan Pivalica J.K.Labud (DNC) DNC
15th 150 CRO 1919 3 Paikea Robert Žmikić J.K. Burin Novi Vinodolski (dnf) dnf

4 Skupina

Sailed: 2, Discards: 1, To count: 1, Entries: 26, Scoring system: Appendix A
RankStartni brojBroj na jedruSkupinaJedrilicaKormilarKlubPomoćni cilj Mrduja83. Mrdujska regata
1st 119 CRO 11111 4 Fatamorgana 2 Mate Arapov J.K.Mornar (11:54:34) 13:57:16
2nd 188 191 4 Ultra figaro Minski Fabris J.K.Labud (12:08:44) 14:18:07
3rd 19 CRO 1656 4 One Lea Kuret J.K.Labud (12:15:01) 14:26:36
4th 146 CRO 2772 4 Angelo Rosso Milos Radonjić J.K. Jovo Dabović (12:03:10) 14:46:37
5th 43 4 Lethe v Niko Jerković J.K.Labud (12:20:02) 14:46:55
6th 97 CRO 2020 4 Santiago Albert Šalov J.K.Split (12:23:23) 14:56:12
7th 89 CRO 1580 4 Orion II Vlado Kaliterna J.K.Split (12:25:02) 14:57:10
8th 136 CRO 242 4 Južni vjetar Triton Jadran Gamulin J.K.Orsan (12:04:14) 15:00:25
9th 145 CRO 1542 4 Petka Srđ Jakšić J.K.Orsan (12:23:55) 15:02:13
10th 196 CRO 199 4 Mursa 2 Tihomir Stričević J.K.Špinut (12:20:00) 15:02:27
11th 169 CRO 231 4 Mrta n Špirko Koceić J.K.Mornar (12:24:58) 15:23:28
12th 40 CRO 2000 4 Orion Igor Petrović J.K.Zenta (12:23:07) 15:24:01
13th 34 CRO 909 4 For gas Damir Dominovic J.K.Zenta (12:24:10) 15:32:48
14th 45 1125 4 Tiha Darko Škarpa J.K.Labud (12:26:34) 16:03:10
15th 126 1190 4 Dišpet 2 Živoje Krstulović Opara J.K.Zenta (12:27:26) 16:19:35
16th 30 CRO 871 4 Burnica Mislav Zuppa J.K. Labud (12:38:33) 16:21:13
17th 86 4 Moj dida Goran Bedalov J.K.Giričić (12:30:46) 16:39:34
18th 190 1558 4 Morčić 2 Branko Blažević Y.C.Burin (12:52:25) 16:53:41
19th 165 CRO 1950 4 Maluba Marko Kulišić J.K.Uskok (12:20:02) dnf
20th 122 389 4 Tone II Ivo Kovačić J.K.Mornar (12:24:29) dnf
21st 14 4 Asija Ivan Javorčić J.K.Labud (12:45:17) dnf
22nd 27 ST 122 4 Dišpet Ivo Marinković J.K.Labud (DNC) DNC
22nd 28 CRO 988 4 Squaw Antica Boban J.K.Labud (dnf) dnf
22nd 104 CRO 232 4 Esperanza Ivan Medved J.K.Giričić (DNC) DNC
22nd 166 X 4 Mala sirena 2 Igor Čaljkušić J.K.Labud (DNC) DNC
22nd 187 4 Kon-tiki V Davor Vuković J.K.Labud (DNC) DNC

5 Skupina

Sailed: 2, Discards: 1, To count: 1, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
RankStartni brojBroj na jedruSkupinaJedrilicaKormilarKlubPomoćni cilj Mrduja83. Mrdujska regata
1st 79 CRO 1704 5 Adrion Prvenko Bušelić J.K.Bura (12:06:04) 14:18:44
2nd 135 CRO 412 5 Lero Ivo Kvestić J.K.Orsan (12:03:33) 14:34:30
3rd 174 CRO 1934 5 Misttery Slavko Milinković J.K.Bura (12:14:24) 14:35:30
4th 143 31415 5 Arhimed Lovre Peović J.K.Orsan (12:35:30) 15:11:45
5th 35 CRO 1541 5 Iva III Ivanko Pavličević J.K.Zenta (12:19:50) 15:28:21
6th 164 CRO 2432 5 Lenoba Jesenko Kravarović J.K.Orsan (12:20:54) 15:32:55
7th 87 CRO 302 5 Joli Dražen Tvrdić J.K.Split (12:34:03) 15:55:32
8th 103 5 Bava Mario Tomljanović J.K.Mornar (12:43:15) 16:38:50
9th 56 CRO 319 5 Nanar 2 Mate Josipović J.K.Split (12:39:00) 16:59:00
10th 139 5 Garbin Neven Majić J.K.Split (12:48:16) 17:10:53
11th 17 CRO 1080 5 Đina Sanjin Matošić J.K.Labud (12:15:00) dnf
12th 54 5 / Tonči Vulić J.K.Labud (12:29:45) dnf
13th 133 CRO 900 5 Hudoba 3 Zoran Kusovac Peliška jedra (12:36:32) dnf
14th 175 A 16 5 Lady Z Leon Pejaković (12:41:20) dnf
15th 4 CRO 1024 5 Ufo Denis Zorić J.K.Split (dnf) dnf
15th 128 5942 5 Zora Zorica Pezzi J.K.Labud (DNC) DNC

6 Skupina

Sailed: 2, Discards: 1, To count: 1, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
RankStartni brojBroj na jedruSkupinaJedrilicaKormilarKlubPomoćni cilj Mrduja83. Mrdujska regata
1st 193 CRO 1016 6 Mozak Marko Matić J.K.Trogir (11:59:35) 14:32:25
2nd 180 SLO 305 6 Arne Marko Zuban Oropila NK (12:17:38) 15:08:32
3rd 24 CRO 1622 6 Malo sunce Zdravko Šabić P.Š.U. Peliška jedra (12:22:06) 15:51:21
4th 177 CRO 1385 6 First love Darko Bravić J.K.Split (12:33:44) 15:51:42
5th 41 CRO 911 6 Mala sirena Tonči Čerina J.K.Labud (12:58:50) 16:59:44
6th 171 CRO 1002 6 Barek express Vladimir Eršek J.K.Uskok (12:25:45) dnf
7th 88 6 Big Blue Mirko Tocilj J.K.Stobreč (13:03:45) dnf
8th 149 643 6 Elan 19 Gojmir Radica J.K.Zenta (13:07:16) dnf
9th 91 755 6 Mali gušt Zoran Šarić J.K.Špinut (DNC) DNC
9th 68 1714 6 Bruna Miroslav Rudak J.K.Labud (DNC) DNC
9th 107 1479 6 Nora Serđo Stubnja J.K.Labud (DNC) DNC

7 Skupina

Sailed: 2, Discards: 1, To count: 1, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
RankStartni brojBroj na jedruSkupinaJedrilicaKormilarKlubPomoćni cilj Mrduja83. Mrdujska regata
1st 189 CRO 1775 7 Roza Dragan Urlić J.K.Bura (12:29:04) 15:11:34
2nd 71 2076 7 Indira Stanislav Botica J.K.Giričić (12:46:08) dnf
3rd 125 193 7 Eol Leo Jelinčić J.K.Labud (13:06:03) dnf
4th 129 7 Čmbrlina Vjekoslav Benzon PŠD Špinut (DNC) DNC
4th 134 7 Lahor Ivo Vuković J.K.Giričić (DNC) DNC
4th 37 3 7 Aruba Hrvoje Opačak J.K.Labud (DNC) DNC
4th 52 CRO 990 7 Fragola Antonio Vuleta J.K.Bura (DNC) DNC
4th 47 7 Tuta Forca Igor škarica J.K.Orišac (DNC) DNC

8 Skupina

Sailed: 2, Discards: 1, To count: 1, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
RankStartni brojBroj na jedruSkupinaJedrilicaKormilarKlubPomoćni cilj Mrduja83. Mrdujska regata
1st 151 CRO 1022 8 Sinister rouge Josip Jerolimov J.K.Uskok (12:20:01) 15:33:02
2nd 32 A3 8 Peleg v Žarko Grisogono J.K.Labud (12:36:10) 15:55:42
3rd 124 286 8 El Nino Dubravko Furlan J.K.Zenta (12:48:40) dnf
4th 61 CRO 4015 8 Luka i Lovre Zoran Civadelić J.K. Špinut (13:13:24) dnf
5th 137 8 Beba Ema Boris Žižič J.K.Špinut (DNC) DNC
5th 186 470 8 Lebić Neven Šimunović J.K Postira (DNC) DNC

9 Skupina

Sailed: 2, Discards: 1, To count: 1, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
RankStartni brojBroj na jedruSkupinaJedrilicaKormilarKlubPomoćni cilj Mrduja83. Mrdujska regata
1st 42 9 Sinbad Tomislav Bašić J.K. Labud (12:12:25) 14:59:08
2nd 144 CRO 1968 9 For gas 1 Darko Orlandini J.K.Špinut (12:41:16) 15:53:42
3rd 63 CRO 777 9 Irena Roko Muštra J.K.Split (12:41:11) 17:18:50
4th 74 9 Anton Slobodan Gizdić J.K.Spinut (12:48:30) dnf
5th 48 Z-1 9 Barbara Tomislav Kazija ŠNRU Marjan (12:57:15) dnf
6th 162 CRO 793 9 Jelena Slađan Boban J.K.Labud (12:57:22) dnf
7th 176 9 Ive Goran Butorović J.K.Split (DNC) DNC
7th 184 9 Rufus Igor Mihajlov J.K.Mornar (DNC) DNC
7th 108 9 "No name" Tomislav Tomaš J.K. Sveti Ivan (DNC) DNC
7th 159 X 9 Estrella Andres Ambrus Perasić J.K.Omiš (DNC) DNC
7th 36 CRO 2124 9 Bob¨n¨rock Jere Vidović J.K.Labud (dnf) dnf
7th 29 C12 9 Ružmarin Marin Marasović J.K.Labud (DNC) DNC
7th 78 CRO 1726 9 Elza Zoran Kalinić J.K.Zenta (DNC) DNC

10 Skupina

Sailed: 2, Discards: 1, To count: 1, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
RankStartni brojBroj na jedruSkupinaJedrilicaKormilarKlubPomoćni cilj Mrduja83. Mrdujska regata
1st 160 CRO 1038 10 Silvana Darko Prižmić J.K.Peliška jedra (12:17:06) 14:52:15
2nd 121 CRO 475 10 Blue Zvonimir Bečić J.K.Mornar (12:19:07) 14:53:52
3rd 82 885 10 Stella Leo Jeričević J.K.Split (12:23:33) 15:12:35
4th 163 CRO 1713 10 Trinajstica Mirko Zule J.K.Labud (12:24:55) 15:14:58
5th 168 CRO 363 10 Ramina pomorstvo Kalista Delić J.K.Labud (12:21:19) 15:18:12
6th 13 CRO 669 10 Filomena Božidar Radić J.K.Labud (12:25:08) 15:20:35
7th 39 CRO 340 10 Janska II Srđan Ninčević J.K. Labud (12:24:44) 15:22:13
8th 83 CRO 722 10 Maja Nikša Matulić J.K.Postira (12:32:20) 16:01:05
9th 65 12 10 Pippo Goran Dean J.K.Špinut (12:29:50) 16:02:08
10th 23 CRO 488 10 Strilac Damir Kraljevic J.K.Labud (12:41:27) 16:06:13
11th 98 CRO 1601 10 Jelena Ivan Dražić Šegrt J.K.Zenta (12:40:56) 16:28:13
12th 123 10 Pižolot Duje Klarić J.K.Split (12:32:12) dnf
13th 141 2073 10 Manu poki II Ivan Mihovilović J.K.Špinut (12:35:40) dnf
14th 80 10 Vagabundo Petar Tudja J.K.Labud (12:36:14) dnf
15th 106 575 10 Ljubica Lovre Sirišćević J.K. Zenta (12:46:08) dnf
16th 73 Nema 10 Virgo maris Nediljko Najev (13:13:55) dnf
17th 138 10 Bubica Igor Koštić J.K.Labud (DNC) DNC
17th 105 CRO 007 10 Sin maestrala Igor Kabić J.K.Labud (DNC) DNC

11 Skupina

Sailed: 2, Discards: 1, To count: 1, Entries: 28, Scoring system: Appendix A
RankStartni brojBroj na jedruSkupinaJedrilicaKormilarKlubPomoćni cilj Mrduja83. Mrdujska regata
1st 99 7 11 Peti Marko Tadinac J.K.Špinut (12:31:37) 15:34:17
2nd 173 222 11 Divna Boris Sardelić J.K.Špinut (12:38:17) 15:44:16
3rd 12 CRO 460 11 Alan Nenad Dobrić J.K.Labud (12:31:38) 15:46:37
4th 95 116 11 Vinto Vinko Maroević J.K.Split (12:38:57) 15:55:55
5th 148 11 Pupa Edo Mađarević J.K.Špinut (12:41:47) 16:11:56
6th 192 2075 11 Vasa III Frane Biočić J.K.Giričić (12:35:57) 16:31:24
7th 84 CRO 664 11 Rumba Željko Čular J.K.Špinut (12:36:33) 16:42:38
8th 72 11 Bila Tica Tonči Pavlov J.K.Giričić (12:36:41) 17:01:32
9th 55 CRO 2089 11 Anastasia Siniša Bizjak J.K. Spinut (12:36:19) 17:04:21
10th 181 288 11 Tea Vojko Tudja J.K.Labud (12:37:37) 17:09:12
11th 75 CRO 1546 11 Stratos lll Željko Knezić J.K. Split (12:37:45) 17:31:21
12th 57 CRO1295 11 Jando Igor Nosil J.K. Labud (12:34:24) dnf
13th 77 CRO 2714 11 Mala sirena Živodar Tomić J.K.Mornar (12:37:51) dnf
14th 60 829 11 Elly Kolja de Grisogono J.K.Labud (12:38:22) dnf
15th 59 CRO 566 11 Jasna Dražen Šupuk JK Zenta (12:43:46) dnf
16th 185 11 Rainbow Frane Bebić J.K.Strožanac (12:47:55) dnf
17th 179 11 Zvončica Josip Višić (12:55:24) dnf
18th 100 11 Happyness Frano Igor Barović J.K.Poljud (13:01:32) dnf
19th 199 828 11 Marko Boris Kosor J.K. Labud (13:02:06) dnf
20th 120 11 Orac Darko Jerković PŠDR Vranjic (13:12:37) dnf
21st 132 229 11 Dora Vjeko Gattin J.K.Labud (dnf) dnf
21st 155 540 11 Upepo Vinko Čulić J.K.Zenta (DNC) DNC
21st 182 P13 11 Šototajer Ivo Primorac PŠRD Poljud (DNC) DNC
21st 172 11 Lea Željko Ćurković J.K.Strožanac (DNC) DNC
21st 93 11 Piccolo grande amore Marko Bertolino J.K.Split (DNC) DNC
21st 15 159 11 Feniks Davor Gojanović J.K.Labud (DNC) DNC
21st 21 371 11 Juras Jakša Filipović J.K.Labud (DNC) DNC
21st 11 CRO 574 11 Biig u pobidu-Let pi Ivan Radica J.K. Labud (DNC) DNC

12 Skupina

Sailed: 2, Discards: 1, To count: 1, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
RankStartni brojBroj na jedruSkupinaJedrilicaKormilarKlubPomoćni cilj Mrduja83. Mrdujska regata
1st 102 CRO 141 12 Jadran Marko Bakašun J.K.Labud (12:37:02) 16:06:39
2nd 64 162 12 Lutalica Mate Vladović J.K.Labud (12:33:15) 16:22:24
3rd 46 CRO 146 12 Lenka III Škarpa J.K.Labud (12:34:12) dnf
4th 101 128 12 Saracen Čedo Perić J.K.Labud (12:47:29) dnf

13 Skupina

Sailed: 2, Discards: 1, To count: 1, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
RankStartni brojBroj na jedruSkupinaJedrilicaKormilarKlubPomoćni cilj Mrduja83. Mrdujska regata
1st 51 A 18 13 Seka Duje Dumanic J.K.Labud (12:47:35) 16:44:16
2nd 161 13 Larus Goran Božanić J.K.Labud (12:53:55) dnf
3rd 197 13 Nika Nandi Lukran J.K.Zenta (12:55:25) dnf
4th 26 13 Omiška princeza Željko Reić J.K.Zenta (DNC) DNC