HRTlogoJutros je u ured našeg kluba stiglo značajno priopćenje Hrvatske Radio Televizije.
Urednik Sportskog programa  gosp. Bruno Kovačević potvrdio je zainteresiranost ove kuće za praćenje naše međunarodne regate.
Ovo je još jedna potvrda kako se Split Olympic Sailing Week svakim danom sve više razvija i populizira jedrenje u olimpijskim klasama.
SOSW-day4-BVukicevic-151

Great conditions on closing day of SPLIT OLYMPIC SAILING WEEK 2010 ! Southeasterly averaging arround 17 knots made everybody happy - 100 boats were "flying" with the wind on sailing area "Bravo". Race committee has send the fleet afloat earlier today arround 9 o'clock and racing has started as planned one hour later.

While some of the favourites in 470 and RS-X have secured their leading position even before the final day of the event, top Finn and Laser sailors had to "fight" until the finish line.

 

After 6 races, three being held on Saturday, and again last three copmleted on Sunday, International regatta "Split Olympic Sailing Week" has finished. In spite of lack of wind for the first two days in a row, thanks to perfect conditions and good management race has been sucesfully completed. We had to wait for the last race to find out the winners in three classes with larger number of competitors.

Among 38 competitors from Croatia, Austria, Slovenia, Poland, Russia, Monaco, France, Italy and Hungary in Laser the best overall is Milan Vujasinović (YC Labud, Split) with four bullets , second and fourth place. četiri prva i po jednim 2. i 4. mjestom. Tonči Stipanović (JK Mornar, Split) has secured the second place when he has won 5th race.. Aron Lolić ( Labud), Danijel Mihelić (Galeb, Kostrena) and Andreas Geritzer(AUT), silver medalist from Athens 2004, were fighting for the third place.

In Laser radial, world vicechampion, Sophie de Turckheim from France was behind european champion Tina Mihelić (Labud) in first two races, but hten she scored first place in races 3,4 and 5. Before last race only a point has separated those two with Nenad Bugarina (Val, Crikvenica) three points behind Sophie.

Even without current European champion in Finn class, Ivan Kljaković-Gašpić from Split (he did not compete due to illness) there has been a lot of action and exciting moments. Mate Arapov (JK Mornar), one of the best Croatian sailors ever in the Laser clas has been racing in the Finn class for the first time and has shown outstanding performance in the borrowed boat. After three races Arapov was leading , then has won the race four and couple of minutes later he has found his name on the OCS board. In race five he was second after Marin MIšura and they had equal number of points before the final race. MIšura has finished in great style wining the final race. Some great sailors from Finn class like Rafal Szukiel or Eduard Skornyakov were outperformed by Arapov. It will quite interesting if he continues in Finn especialy with Finn European championship beeing organised in May in Split by YC Labud. (Mate is sailing in Star clas lately).
470 hase been dominated by Slovenian sailors. Tina Mrak and Teja Černe (Pirat, Portorož) were leading on Saturday,while Mitja Mikulin i Sebastian Prinčić (JK Burja) were donating on Sunday. Current European and World champions Šime Fantela and Igor Marenić from Croatia did not compete this time in SOSW.
RS:X was dominated by local sailor Luka Mratović (Mornar) followed by Mihovil Fantela (Sv. Krševan, Zadar).

 

FINAL RANKINGS:
LASER
1. Milan Vujasinović (Labud) 6 pts
2. Tonči Stipanović (Mornar) 12
3. Danijel Mihelić ( Galeb – Kostrena ) 27
LASER RADIAL
1. Sophie de Turckheim (Francuska) 7
2. Tina Mihelić (Labud) 11
3. Nenad Bugarin (Val) 12
FINN
1. Marin Mišura (Split) 9
2. Mate Arapov (Mornar) 15
3. Rafal Szukiel (Poljska) 17
470
1. Mitja Mikulin, Sebastian Prinčić (Burja, Slovenija) 6
2. Tina Mrak, Teja Černe (Pirat Portorož, Slovenija) 8
3. Dylan Tidd, Nejc Dolinšek (Pirat, Slovenija) 15
RS:X
1. Luka Mratović (Mornar) 5
2. Mihovil Fantela (Sv. Krševan) 10
3. Aljaž Maslo (Pirat, Slovenija) 15
Short interviews:

KARLO KURET
Race director
At the end we have to be satisfied after two days in a row with no wind at all. Finally there southeasterly wind has started and it was quite easy to produce races in last two days. No wind, no race...Organising committee has done a great job and we have to be pleased with SOSW 2010. Local top sailors have shown once again that they among the best sailors in olimypic dinghies.


MILAN VUJASINOVIĆ
JK LABUD
I love this conditions with strong wind espeacialy on the run. I've made some mistakes especialy in race 4 and 5 , but I was using mistakes from my oponents as well. I 've secured the overal victory before the ultimate race so I was quite relaxed. This my third victory on SOSW in Laser class. I'm very happy with oragnization and competition.


MARIN MIŠURA
JK SPLIT
There has been a non stop battle against Mate Arapov who has been a great surpise for all FInn sailors here . Mate is not phisically perfect for Finn dinghy but we all know him as a great sailor and luckily for me he has been tired in last race. After a long while I've performed well and I was sailing better aech race.


SOPHIE DE TURCKHEIM
FRANCE
I'm very tired and very happy. We had a lot of wind and lot of fun on the water, definitely I've had a good traning . I performed much better today even though I need to work on tehcnical performance. Still we had quite a strong wind today... I beleive my program will include this event next year again. Congratulations to organisers.

 


TEJA ČERNE
SLOVENIA
We were sailing wery well in past two days and I'm very pleased with second place overall .

RSX

Results RSX
No Sailno Name Scores 6
1 CRO 751 Luka Mratović, Male, 07-Apr-1987, JK Mornar 1,0 1
2 CRO 9 Mihovil Fantela, Male, 20-Mar-1990, JK Sv. Krševan 2,0 2
3 SLO 30 Aljaz Maslo, Male, 07-Jun-1979, YC PIRAT 3,0 3
4 CRO 93 Dominik Bačić, Male, 28-Nov-1993, JK Sv. Krševan 4,0 4
5 CRO 11 Nikola Smoljenović, Male, 29-Jun-1992, JK Mornar 5,0 5
6 SLO 37 Špela Puh, Female, 09-Oct-1989, JK Pirat Portoroz 6,0 6
7 SLO 44 Andrej Grahor, Male, 04-Aug-1989, J.K. Pirat Portoroz 8,0 dns

470

Results 470

No Sailno Name Scores 6
1 SLO 64 Tina Mrak, Female, 06-Feb-1988, Teja Černe, JK Pirat Portorož 1,0 1
2 SLO 21 Mitja Mikulin, Male, 19-Jun-1989, Sebastian Prinčič, J. K. Burja 2,0 2
3 CRO 11 Lovro Ivanov, Male, 13-Aug-1993, Marko Carić, SC Uskok Zadar 3,0 3
4 SLO 148 Dylan Tidd, Male, 20-Feb-1994, Nejc Dolinšek, JK PIRAT 4,0 4
5 HUN 69 Botond Szigethi, Male, 27-May-1990, Kristóf Joó, VVSI 5,0 5
6 HUN 19 Szamody Tamas, Male, 07-Nov-1988, Bardos Mihaly, Balatonfüredi Yacht Club 6,0 6
7 SLO 18 Andraz Gulić, Male, 24-Sep-1991, Žiga Kobal, JK Jadro Koper 7,0 7
8 AUT 443 Hess Lena, Female, 26-Mar-1993, Schimak Eva-Maria, UYCNs 8,0 8
9 SLO 798 Jakob Perne, Male, 22-Sep-1993, Matija Knez, JK Burja 9,0 9
10 HUN 91 Orsolya Sipos, Female, 22-May-1994, Zsofia Sipos, Balatonfuredi Yact Club BYC 11,0 dns

Finn

Results Finn

No Sailno Name Scores 6
1 CRO 25 Marin Mišura, Male, 26-Feb-1982, JK Split 1,0 1
2 POL 17 Piotr Kula, Male, 23-May-1987, Btz Brugmann Biskupiec 2,0 2
3 RUS 9 Eduard Skornyakov, Male, 16-Oct-1980, Moscow Sailing School 3,0 3
4 POL 7 Rafal Szukiel, Male, 05-Nov-1976, Aks Osw Olsztyn 4,0 4
5 CZE 9 Michal Hrubý, Male, 21-Aug-1973, JC F-M 5,0 5
6 CZE 52 Tomas Vika, Male, 03-Aug-1988, YC Cheb 6,0 6
7 CRO 6 Mate Arapov, Male, 25-Feb-1976, JK Mornar 7,0 7
8 SLO 573 Vasilij Žbogar, Male, 04-Oct-1975, J.K.Burja 8,0 8
9 CRO 11 Josip Olujić, Male, 10-Feb-1990, JK Labud 9,0 9
10 CRO 110 Lukša Cicarelli, Male, 16-Sep-1947, JK Labud 10,0 10
11 HUN 6 Gaszton Pal, Male, 31-Oct-1983, BYC 11,0 11
12 HUN 270 Huszár Géza, Male, 30-Oct-1970, sirály vsc 12,0 12
13 HUN 8 Márton Beliczay, Male, 08-Jul-1986, Alba Regia SC 13,0 13
14 AUT 3 Peter Mosny, Male, 26-Oct-1966, FYC Slovakia 14,0 14
15 HUN 212 Richard Hirschler, Male, 31-Aug-1992, SÉP 15,0 15
16 HUN 728 Elemér Haidekker, Male, 29-Jun-1994, AYC 16,0 16
17 HUN 127 Péter Haidekker, Male, 08-Apr-1966, AYC 17,0 17
18 CRO 52 Nikola Barić, Male, ?, JK Labud 18,0 18
19 HUN 2 Peter Sipos, Male, 10-Apr-1956, Alba Regia SC 19,0 19
20 HUN 972 Gyula András Mónus, Male, 30-Apr-1972, KMPVSE 20,0 20
21 HUN 7 Graham Douglas, Male, 20-Aug-1969, THE 21,0 21
22 CRO 524 Ivan Kljaković Gašpić, Male, 24-May-1984, JK Zenta 26,0 dns
22 HUN 77 Szabolcs Pajor, Male, 05-Jul-1990, Yacht Club Budapest 26,0 dns
22 CRO 88 Marin Mrduljaš, Male, ?, JK Labud 26,0 dns
22 CRO 1 Karlo Kuret, ?, 28-Feb-1970, JK Labud 26,0 dns

Laser

Results Laser

No Sailno Name Scores 6
1 CRO 194830 Milan Vujasinović, Male, 14-Mar-1980, JK Labud 1,0 1
2 CRO 195695 Tonči Stipanović, Male, 13-Jun-1986, JK Mornar 2,0 2
3 FRA 181012 Pruvot Felix, Male, 06-Apr-1980, Eq de France Militaire. CN Fou 3,0 3
4 POL 193510 Karol Porozynski, Male, 02-Mar-1984, SEJK Pogon Szczecin 4,0 4
5 CRO 194935 Daniel Mihelić, Male, 10-Oct-1986, J.K.Galeb 5,0 5
6 RUS 177711 Komissarov Sergey, Male, 03-Dec-1987, Moscow region Sailing School 6,0 6
7 FRA 17975 Gellee Jean Baptiste, Male, 06-May-1988, CN PLERIN 7,0 7
8 AUT 194464 Andreas Geritzer, Male, 11-Dec-1977, UYCNs 8,0 8
9 FRA 194786 Bernaz Jean Baptiste, Male, 18-Jul-1987, CNSM 9,0 9
10 FRA 191685 Rodrigue Cabaz, Male, 02-Jun-1985, SNO Nantes 10,0 10
11 CRO 193189 Luka Radelić, Male, 08-Mar-1981, JK Labud 11,0 11
12 CRO 193188 Aron Lolić, Male, 28-Sep-1981, JK Labud 12,0 12
13 SLO 179753 Jernej Markic, Male, 08-Feb-1986, Jadralni klub Jadro Koper 13,0 13
14 HUN 192734 Kristof Kaiser, Male, 18-Nov-1990 14,0 14
15 CRO 193187 Tonko Kuzmanić, Male, 11-Apr-1985, JK Split 15,0 15
16 SLO 1 Marko Sekardi, Male, 25-Apr-1985, Koper 16,0 16
17 HUN 184175 György Fazakas, Male, 06-Apr-1985, LVE 17,0 17
18 CRO 189506 Filip Jurišić, Male, 14-Sep-1992, JK Mornar 18,0 18
19 POL 93510 Patryk Piasecki, Male, 07-Aug-1986, Aks Osw Olsztyn 19,0 19
20 ITA 195842 Alessio Spadoni, Male, 14-Jan-1988, C.D.V MUGGIA 20,0 20
21 SLO 185409 Nik Pletikos, Male, 20-May-1990, J.K.Burja 21,0 21
22 HUN 192733 Balasz Tomai, Male, 23-Oct-1988 22,0 22
23 MON 190540 Desprat Damien, Male, 14-Sep-1974, YC Monaco 23,0 23
24 RUS 197492 Denis Rojkov, Male, 27-Feb-1985, SC RUS7 Valars 24,0 24
25 CRO 194831 Toma Višić, Male, 29-Dec-1991, JK Mornar 25,0 25
26 RUS 197491 Igor Lisovenko, Male, 19-Mar-1988, SC RUS7 Valars 26,0 26
27 CRO 189016 Marko Pereša, Male, 10-Jul-1990, Uljanik plovidba,Pula 27,0 27
28 RUS 197490 Viktor Seregkin, Male, 25-Aug-1990, SC RUS7 Valars 28,0 28
29 AUT 184976 Claus Dapeci, Male, 11-Apr-1991, SCUT 29,0 29
30 SLO 193015 Luka Domijan, Male, 24-Jan-1989, YC Portorož 30,0 30
31 MON 190537 Emmanuel Sanchez, Male, 25-Feb-1984, YC Monaco 31,0 31
32 CRO 187073 Filip Matika, Male, 16-Aug-1991, J.K.Galeb 32,0 32
33 HUN 197674 Gergo Foldesi, Male, 13-Sep-1991 33,0 33
34 RUS 197493 Alexandre Bozhko, Male, 29-Oct-1987, SC RUS7 34,0 34
35 CRO 180042 Simon Triva, Male, 15-Jan-1988, JK Val Šibenik 35,0 35
36 SLO 174367 Matej Valič, Male, 20-Nov-1991, JK Jadro Koper 39,0 bfd
36 SLO 191747 Karlo Hmeljak, Male, 03-Mar-1983, Jadralni klub Jadro Koper 39,0 bfd
36 SRB 189439 Dany Stanisic, Male, 05-Aug-1988, AJK BEOGRAD 39,0 dns

Laser Radial

Results LaserRadial

No Sailno Name Scores 6
1 FRA 196601 Sophie de Turckheim, Female, 22-Jun-1981, Yacht Club d'Antibes 1,0 1
2 MNE 190715 Milivoj Dukić, Male, 26-Mar-1993, J.K."Jugole Grakalić"Herceg No 2,0 2
3 CRO 167831 Josip Vrančić, Male, 01-Jan-1992, JK LABUD 3,0 3
4 RUS 194127 Svetlana Shnitko, Female, 25-Mar-1987, Nizhnevartovsk 4,0 4
5 CRO 189145 Roko Štambuk, Male, 25-Jan-1992, JK Split 5,0 5
6 MNE 189441 Igor Les, Male, 11-Jun-1991, JK Delfin Tivat 6,0 6
7 HUN 189270 Victor Matyas, Male, 12-Mar-1994 7,0 7
8 CRO 185649 Marina Dujmović, Female, 03-Dec-1992, Uljanik plovidba,Pula 8,0 8
9 HUN 111 Barbara Haidekker, Female, 03-Feb-1993, AYC 9,0 9
10 CRO 182662 Mario Zekan, Male, 19-Jun-1994, JK Mornar 10,0 10
11 CRO 9 Lovre Božajić, Male, 13-Jun-1992, JK "SPLIT" 11,0 11
12 HUN 193493 Kristof Korchmaros, Male, 13-Dec-1994 12,0 12
13 HUN 192735 Adam Jung, Male, 11-Feb-1995 13,0 13
14 CRO 157629 Marko De Micheli Vitturi, Male, 23-Oct-1992, JK ŠPINUT 22,0 ocs
14 CRO 165767 Ante Botica, Male, 17-Nov-1992, JK Trogir 22,0 ocs
14 CRO 176932 Marina Mandić, Female, 24-May-1993, JK Labud 22,0 dns
14 CRO 178704 Mario Lulić, Male, 17-Jul-1995, JK Mornar 22,0 dns
14 CRO 188792 Tina Mihelic, Female, 30-Dec-1988, JK Labud 22,0 ocs
14 HUN 183190 Zita Haidekker, Female, 27-Aug-1996, AYC 22,0 dns
14 HUN 183532 Réka Kare, Female, 06-May-1988, BYC 22,0 dns
14 CRO 184710 Nenad Bugarin, Male, 10-Jan-1993, J.D. VAL-CRIKVENICA 22,0 ocs


 

RSX

Results RSX
No Sailno Name Scores 5
1 CRO 751 Luka Mratović, Male, 07-Apr-1987, JK Mornar 1,0 1
2 CRO 9 Mihovil Fantela, Male, 20-Mar-1990, JK Sv. Krševan 2,0 2
3 SLO 30 Aljaz Maslo, Male, 07-Jun-1979, YC PIRAT 3,0 3
4 CRO 93 Dominik Bačić, Male, 28-Nov-1993, JK Sv. Krševan 4,0 4
5 CRO 11 Nikola Smoljenović, Male, 29-Jun-1992, JK Mornar 8,0 dnf
5 SLO 37 Špela Puh, Female, 09-Oct-1989, JK Pirat Portoroz 8,0 dns
5 SLO 44 Andrej Grahor, Male, 04-Aug-1989, J.K. Pirat Portoroz 8,0 dns

470

Results 470
No Sailno Name Scores 5
1 SLO 21 Mitja Mikulin, Male, 19-Jun-1989, Sebastian Prinčič, J. K. Burja 1,0 1
2 SLO 64 Tina Mrak, Female, 06-Feb-1988, Teja Černe, JK Pirat Portorož 2,0 2
3 CRO 11 Lovro Ivanov, Male, 13-Aug-1993, Marko Carić, SC Uskok Zadar 3,0 3
4 SLO 148 Dylan Tidd, Male, 20-Feb-1994, Nejc Dolinšek, JK PIRAT 4,0 4
5 SLO 18 Andraz Gulić, Male, 24-Sep-1991, Žiga Kobal, JK Jadro Koper 5,0 5
6 HUN 69 Botond Szigethi, Male, 27-May-1990, Kristóf Joó, VVSI 6,0 6
7 AUT 443 Hess Lena, Female, 26-Mar-1993, Schimak Eva-Maria, UYCNs 7,0 7
8 HUN 19 Szamody Tamas, Male, 07-Nov-1988, Bardos Mihaly, Balatonfüredi Yacht Club 8,0 8
9 SLO 798 Jakob Perne, Male, 22-Sep-1993, Matija Knez, JK Burja 9,0 9
10 HUN 91 Orsolya Sipos, Female, 22-May-1994, Zsofia Sipos, Balatonfuredi Yact Club BYC 11,0 dns

Finn

Results Finn
No Sailno Name Scores 5
1 CRO 25 Marin Mišura, Male, 26-Feb-1982, JK Split 1,0 1
2 CRO 6 Mate Arapov, Male, 25-Feb-1976, JK Mornar 2,0 2
3 POL 7 Rafal Szukiel, Male, 05-Nov-1976, Aks Osw Olsztyn 3,0 3
4 POL 17 Piotr Kula, Male, 23-May-1987, Btz Brugmann Biskupiec 4,0 4
5 RUS 9 Eduard Skornyakov, Male, 16-Oct-1980, Moscow Sailing School 5,0 5
6 SLO 573 Vasilij Žbogar, Male, 04-Oct-1975, J.K.Burja 6,0 6
7 CZE 52 Tomas Vika, Male, 03-Aug-1988, YC Cheb 7,0 7
8 CZE 9 Michal Hrubý, Male, 21-Aug-1973, JC F-M 8,0 8
9 CRO 11 Josip Olujić, Male, 10-Feb-1990, JK Labud 9,0 9
10 HUN 6 Gaszton Pal, Male, 31-Oct-1983, BYC 10,0 10
11 CRO 88 Marin Mrduljaš, Male, ?, JK Labud 11,0 11
12 AUT 3 Peter Mosny, Male, 26-Oct-1966, FYC Slovakia 12,0 12
13 HUN 127 Péter Haidekker, Male, 08-Apr-1966, AYC 13,0 13
14 HUN 8 Márton Beliczay, Male, 08-Jul-1986, Alba Regia SC 14,0 14
15 HUN 270 Huszár Géza, Male, 30-Oct-1970, sirály vsc 15,0 15
16 CRO 110 Lukša Cicarelli, Male, 16-Sep-1947, JK Labud 16,0 16
17 HUN 212 Richard Hirschler, Male, 31-Aug-1992, SÉP 17,0 17
18 CRO 52 Nikola Barić, Male, ?, JK Labud 18,0 18
19 HUN 728 Elemér Haidekker, Male, 29-Jun-1994, AYC 19,0 19
20 HUN 2 Peter Sipos, Male, 10-Apr-1956, Alba Regia SC 20,0 20
21 HUN 972 Gyula András Mónus, Male, 30-Apr-1972, KMPVSE 21,0 21
22 HUN 7 Graham Douglas, Male, 20-Aug-1969, THE 22,0 22
23 CRO 524 Ivan Kljaković Gašpić, Male, 24-May-1984, JK Zenta 26,0 dns
23 HUN 77 Szabolcs Pajor, Male, 05-Jul-1990, Yacht Club Budapest 26,0 dns
23 CRO 1 Karlo Kuret, ?, 28-Feb-1970, JK Labud 26,0 dns

Laser

Results Laser
No Sailno Name Scores 5
1 CRO 195695 Tonči Stipanović, Male, 13-Jun-1986, JK Mornar 1,0 1
2 CRO 193189 Luka Radelić, Male, 08-Mar-1981, JK Labud 2,0 2
3 CRO 193187 Tonko Kuzmanić, Male, 11-Apr-1985, JK Split 3,0 3
4 CRO 194830 Milan Vujasinović, Male, 14-Mar-1980, JK Labud 4,0 4
5 POL 193510 Karol Porozynski, Male, 02-Mar-1984, SEJK Pogon Szczecin 5,0 5
6 FRA 194786 Bernaz Jean Baptiste, Male, 18-Jul-1987, CNSM 6,0 6
7 CRO 193188 Aron Lolić, Male, 28-Sep-1981, JK Labud 7,0 7
8 AUT 194464 Andreas Geritzer, Male, 11-Dec-1977, UYCNs 8,0 8
9 CRO 194935 Daniel Mihelić, Male, 10-Oct-1986, J.K.Galeb 9,0 9
10 FRA 181012 Pruvot Felix, Male, 06-Apr-1980, Eq de France Militaire. CN Fou 10,0 10
11 SLO 179753 Jernej Markic, Male, 08-Feb-1986, Jadralni klub Jadro Koper 11,0 11
12 CRO 194831 Toma Višić, Male, 29-Dec-1991, JK Mornar 12,0 12
13 FRA 191685 Rodrigue Cabaz, Male, 02-Jun-1985, SNO Nantes 13,0 13
14 FRA 17975 Gellee Jean Baptiste, Male, 06-May-1988, CN PLERIN 14,0 14
15 HUN 184175 György Fazakas, Male, 06-Apr-1985, LVE 15,0 15
16 MON 190537 Emmanuel Sanchez, Male, 25-Feb-1984, YC Monaco 16,0 16
17 SLO 191747 Karlo Hmeljak, Male, 03-Mar-1983, Jadralni klub Jadro Koper 17,0 17
18 RUS 197491 Igor Lisovenko, Male, 19-Mar-1988, SC RUS7 Valars 18,0 18
19 RUS 197493 Alexandre Bozhko, Male, 29-Oct-1987, SC RUS7 19,0 19
20 SLO 1 Marko Sekardi, Male, 25-Apr-1985, Koper 20,0 20
21 RUS 177711 Komissarov Sergey, Male, 03-Dec-1987, Moscow region Sailing School 21,0 21
22 RUS 197492 Denis Rojkov, Male, 27-Feb-1985, SC RUS7 Valars 22,0 22
23 HUN 192734 Kristof Kaiser, Male, 18-Nov-1990 23,0 23
24 POL 93510 Patryk Piasecki, Male, 07-Aug-1986, Aks Osw Olsztyn 24,0 24
25 SLO 185409 Nik Pletikos, Male, 20-May-1990, J.K.Burja 25,0 25
26 ITA 195842 Alessio Spadoni, Male, 14-Jan-1988, C.D.V MUGGIA 26,0 26
27 AUT 184976 Claus Dapeci, Male, 11-Apr-1991, SCUT 27,0 27
28 CRO 189506 Filip Jurišić, Male, 14-Sep-1992, JK Mornar 28,0 28
29 HUN 192733 Balasz Tomai, Male, 23-Oct-1988 29,0 29
30 MON 190540 Desprat Damien, Male, 14-Sep-1974, YC Monaco 30,0 30
31 RUS 197490 Viktor Seregkin, Male, 25-Aug-1990, SC RUS7 Valars 31,0 31
32 CRO 187073 Filip Matika, Male, 16-Aug-1991, J.K.Galeb 32,0 32
33 CRO 180042 Simon Triva, Male, 15-Jan-1988, JK Val Šibenik 33,0 33
34 CRO 189016 Marko Pereša, Male, 10-Jul-1990, Uljanik plovidba,Pula 34,0 34
35 HUN 197674 Gergo Foldesi, Male, 13-Sep-1991 35,0 35
36 SLO 174367 Matej Valič, Male, 20-Nov-1991, JK Jadro Koper 36,0 36
37 SRB 189439 Dany Stanisic, Male, 05-Aug-1988, AJK BEOGRAD 39,0 dns
37 SLO 193015 Luka Domijan, Male, 24-Jan-1989, YC Portorož 39,0 dns

Laser Radial

Results LaserRadial

No Sailno Name Scores 5
1 FRA 196601 Sophie de Turckheim, Female, 22-Jun-1981, Yacht Club d'Antibes 1,0 1
2 CRO 184710 Nenad Bugarin, Male, 10-Jan-1993, J.D. VAL-CRIKVENICA 2,0 2
3 CRO 188792 Tina Mihelic, Female, 30-Dec-1988, JK Labud 3,0 3
4 MNE 190715 Milivoj Dukić, Male, 26-Mar-1993, J.K."Jugole Grakalić"Herceg No 4,0 4
5 RUS 194127 Svetlana Shnitko, Female, 25-Mar-1987, Nizhnevartovsk 5,0 5
6 MNE 189441 Igor Les, Male, 11-Jun-1991, JK Delfin Tivat 6,0 6
7 CRO 185649 Marina Dujmović, Female, 03-Dec-1992, Uljanik plovidba,Pula 7,0 7
8 HUN 189270 Victor Matyas, Male, 12-Mar-1994 8,0 8
9 CRO 165767 Ante Botica, Male, 17-Nov-1992, JK Trogir 9,0 9
10 CRO 9 Lovre Božajić, Male, 13-Jun-1992, JK "SPLIT" 10,0 10
11 CRO 182662 Mario Zekan, Male, 19-Jun-1994, JK Mornar 11,0 11
12 CRO 189145 Roko Štambuk, Male, 25-Jan-1992, JK Split 12,0 12
13 CRO 157629 Marko De Micheli Vitturi, Male, 23-Oct-1992, JK ŠPINUT 13,0 13
14 CRO 167831 Josip Vrančić, Male, 01-Jan-1992, JK LABUD 14,0 14
15 HUN 183532 Réka Kare, Female, 06-May-1988, BYC 15,0 15
16 HUN 111 Barbara Haidekker, Female, 03-Feb-1993, AYC 16,0 16
17 HUN 192735 Adam Jung, Male, 11-Feb-1995 17,0 17
18 HUN 193493 Kristof Korchmaros, Male, 13-Dec-1994 18,0 18
19 CRO 176932 Marina Mandić, Female, 24-May-1993, JK Labud 22,0 dns
19 CRO 178704 Mario Lulić, Male, 17-Jul-1995, JK Mornar 22,0 dns
19 HUN 183190 Zita Haidekker, Female, 27-Aug-1996, AYC 22,0 dns

RSX

Results RSX
No Sailno Name Scores 4
1 CRO 751 Luka Mratović, Male, 07-Apr-1987, JK Mornar 1,0 1
2 CRO 9 Mihovil Fantela, Male, 20-Mar-1990, JK Sv. Krševan 2,0 2
3 SLO 30 Aljaz Maslo, Male, 07-Jun-1979, YC PIRAT 3,0 3
4 CRO 93 Dominik Bačić, Male, 28-Nov-1993, JK Sv. Krševan 4,0 4
5 CRO 11 Nikola Smoljenović, Male, 29-Jun-1992, JK Mornar 5,0 5
6 SLO 37 Špela Puh, Female, 09-Oct-1989, JK Pirat Portoroz 8,0 dnf
6 SLO 44 Andrej Grahor, Male, 04-Aug-1989, J.K. Pirat Portoroz 8,0 dns

470

Results 470
No Sailno Name Scores 4
1 SLO 21 Mitja Mikulin, Male, 19-Jun-1989, Sebastian Prinčič, J. K. Burja 1,0 1
2 SLO 148 Dylan Tidd, Male, 20-Feb-1994, Nejc Dolinšek, JK PIRAT 2,0 2
3 CRO 11 Lovro Ivanov, Male, 13-Aug-1993, Marko Carić, SC Uskok Zadar 3,0 3
4 HUN 69 Botond Szigethi, Male, 27-May-1990, Kristóf Joó, VVSI 4,0 4
5 HUN 19 Szamody Tamas, Male, 07-Nov-1988, Bardos Mihaly, Balatonfüredi Yacht Club 5,0 5
6 SLO 64 Tina Mrak, Female, 06-Feb-1988, Teja Černe, JK Pirat Portorož 6,0 6
7 SLO 18 Andraz Gulić, Male, 24-Sep-1991, Žiga Kobal, JK Jadro Koper 7,0 7
8 AUT 443 Hess Lena, Female, 26-Mar-1993, Schimak Eva-Maria, UYCNs 8,0 8
9 SLO 798 Jakob Perne, Male, 22-Sep-1993, Matija Knez, JK Burja 9,0 9
10 HUN 91 Orsolya Sipos, Female, 22-May-1994, Zsofia Sipos, Balatonfuredi Yact Club BYC 11,0 dns

Finn

Results Finn
No Sailno Name Scores 4
1 RUS 9 Eduard Skornyakov, Male, 16-Oct-1980, Moscow Sailing School 1,0 1
2 CZE 9 Michal Hrubý, Male, 21-Aug-1973, JC F-M 2,0 2
3 SLO 573 Vasilij Žbogar, Male, 04-Oct-1975, J.K.Burja 3,0 3
4 CRO 25 Marin Mišura, Male, 26-Feb-1982, JK Split 4,0 4
5 POL 17 Piotr Kula, Male, 23-May-1987, Btz Brugmann Biskupiec 5,0 5
6 POL 7 Rafal Szukiel, Male, 05-Nov-1976, Aks Osw Olsztyn 6,0 6
7 CRO 11 Josip Olujiæ, Male, 10-Feb-1990, JK Labud 7,0 7
8 CZE 52 Tomas Vika, Male, 03-Aug-1988, YC Cheb 8,0 8
9 HUN 6 Gaszton Pal, Male, 31-Oct-1983, BYC 9,0 9
10 HUN 8 Márton Beliczay, Male, 08-Jul-1986, Alba Regia SC 10,0 10
11 HUN 270 Huszár Géza, Male, 30-Oct-1970, sirály vsc 11,0 11
12 CRO 52 Nikola Bariæ, Male, ?, JK Labud 12,0 12
13 CRO 110 Lukša Cicarelli, Male, 16-Sep-1947, JK Labud 13,0 13
14 AUT 3 Peter Mosny, Male, 26-Oct-1966, FYC Slovakia 14,0 14
15 HUN 2 Peter Sipos, Male, 10-Apr-1956, Alba Regia SC 15,0 15
16 HUN 972 Gyula András Mónus, Male, 30-Apr-1972, KMPVSE 16,0 16
17 HUN 728 Elemér Haidekker, Male, 29-Jun-1994, AYC 17,0 17
18 HUN 7 Graham Douglas, Male, 20-Aug-1969, THE 18,0 18
19 CRO 6 Mate Arapov, Male, 25-Feb-1976, JK Mornar 26,0 ocs
19 CRO 524 Ivan Kljakoviæ Gašpiæ, Male, 24-May-1984, JK Zenta 26,0 dns
19 HUN 127 Péter Haidekker, Male, 08-Apr-1966, AYC 26,0 ocs
19 HUN 212 Richard Hirschler, Male, 31-Aug-1992, SÉP 26,0 ocs
19 HUN 77 Szabolcs Pajor, Male, 05-Jul-1990, Yacht Club Budapest 26,0 dns
19 CRO 88 Marin Mrduljaš, Male, ?, JK Labud 26,0 dns
19 CRO 1 Karlo Kuret, ?, 28-Feb-1970, JK Labud 26,0 dns

Laser

Results Laser
No Sailno Name Scores 4
1 CRO 194830 Milan Vujasinović, Male, 14-Mar-1980, JK Labud 1,0 1
2 POL 193510 Karol Porozynski, Male, 02-Mar-1984, SEJK Pogon Szczecin 2,0 2
3 CRO 194935 Daniel Mihelić, Male, 10-Oct-1986, J.K.Galeb 3,0 3
4 RUS 177711 Komissarov Sergey, Male, 03-Dec-1987, Moscow region Sailing School 4,0 4
5 CRO 195695 Tonči Stipanović, Male, 13-Jun-1986, JK Mornar 5,0 5
6 FRA 17975 Gellee Jean Baptiste, Male, 06-May-1988, CN PLERIN 6,0 6
7 AUT 194464 Andreas Geritzer, Male, 11-Dec-1977, UYCNs 7,0 7
8 FRA 194786 Bernaz Jean Baptiste, Male, 18-Jul-1987, CNSM 8,0 8
9 FRA 181012 Pruvot Felix, Male, 06-Apr-1980, Eq de France Militaire. CN Fou 9,0 9
10 FRA 191685 Rodrigue Cabaz, Male, 02-Jun-1985, SNO Nantes 10,0 10
11 RUS 197491 Igor Lisovenko, Male, 19-Mar-1988, SC RUS7 Valars 11,0 11
12 SLO 1 Marko Sekardi, Male, 25-Apr-1985, Koper 12,0 12
13 CRO 193188 Aron Lolić, Male, 28-Sep-1981, JK Labud 13,0 13
14 CRO 193187 Tonko Kuzmanić, Male, 11-Apr-1985, JK Split 14,0 14
15 HUN 192733 Balasz Tomai, Male, 23-Oct-1988 15,0 15
16 SLO 179753 Jernej Markic, Male, 08-Feb-1986, Jadralni klub Jadro Koper 16,0 16
17 RUS 197492 Denis Rojkov, Male, 27-Feb-1985, SC RUS7 Valars 17,0 17
18 POL 93510 Patryk Piasecki, Male, 07-Aug-1986, Aks Osw Olsztyn 18,0 18
19 CRO 193189 Luka Radelić, Male, 08-Mar-1981, JK Labud 19,0 19
20 HUN 184175 György Fazakas, Male, 06-Apr-1985, LVE 20,0 20
21 MON 190537 Emmanuel Sanchez, Male, 25-Feb-1984, YC Monaco 21,0 21
22 CRO 189506 Filip Jurišić, Male, 14-Sep-1992, JK Mornar 22,0 22
23 MON 190540 Desprat Damien, Male, 14-Sep-1974, YC Monaco 23,0 23
24 SLO 193015 Luka Domijan, Male, 24-Jan-1989, YC Portorož 24,0 24
25 HUN 192734 Kristof Kaiser, Male, 18-Nov-1990 25,0 25
26 SLO 185409 Nik Pletikos, Male, 20-May-1990, J.K.Burja 26,0 26
27 SLO 191747 Karlo Hmeljak, Male, 03-Mar-1983, Jadralni klub Jadro Koper 27,0 27
28 CRO 189016 Marko Pereša, Male, 10-Jul-1990, Uljanik plovidba,Pula 28,0 28
29 AUT 184976 Claus Dapeci, Male, 11-Apr-1991, SCUT 29,0 29
30 RUS 197493 Alexandre Bozhko, Male, 29-Oct-1987, SC RUS7 30,0 30
31 CRO 187073 Filip Matika, Male, 16-Aug-1991, J.K.Galeb 31,0 31
32 ITA 195842 Alessio Spadoni, Male, 14-Jan-1988, C.D.V MUGGIA 32,0 32
33 SLO 174367 Matej Valič, Male, 20-Nov-1991, JK Jadro Koper 33,0 33
34 RUS 197490 Viktor Seregkin, Male, 25-Aug-1990, SC RUS7 Valars 34,0 34
35 CRO 194831 Toma Višić, Male, 29-Dec-1991, JK Mornar 35,0 35
36 HUN 197674 Gergo Foldesi, Male, 13-Sep-1991 36,0 36
37 CRO 180042 Simon Triva, Male, 15-Jan-1988, JK Val Šibenik 37,0 37
38 SRB 189439 Dany Stanisic, Male, 05-Aug-1988, AJK BEOGRAD 39,0 dns

Laser Radial

Results LaserRadial

No Sailno Name Scores 4
1 FRA 196601 Sophie de Turckheim, Female, 22-Jun-1981, Yacht Club d'Antibes 1,0 1
2 MNE 190715 Milivoj Dukić, Male, 26-Mar-1993, J.K."Jugole Grakalić"Herceg No 2,0 2
3 CRO 184710 Nenad Bugarin, Male, 10-Jan-1993, J.D. VAL-CRIKVENICA 3,0 3
4 CRO 188792 Tina Mihelic, Female, 30-Dec-1988, JK Labud 4,0 4
5 RUS 194127 Svetlana Shnitko, Female, 25-Mar-1987, Moscow region Sailing School 5,0 5
6 CRO 185649 Marina Dujmović, Female, 03-Dec-1992, Uljanik plovidba,Pula 6,0 6
7 MNE 189441 Igor Les, Male, 11-Jun-1991, JK Delfin Tivat 7,0 7
8 CRO 165767 Ante Botica, Male, 17-Nov-1992, JK Trogir 8,0 8
9 HUN 189270 Victor Matyas, Male, 12-Mar-1994 9,0 9
10 HUN 183532 Réka Kare, Female, 06-May-1988, BYC 10,0 10
11 CRO 182662 Mario Zekan, Male, 19-Jun-1994, JK Mornar 11,0 11
12 CRO 157629 Marko De Micheli Vitturi, Male, 23-Oct-1992, JK ŠPINUT 12,0 12
13 CRO 189145 Roko Štambuk, Male, 25-Jan-1992, JK Split 13,0 13
14 CRO 167831 Josip Vrančić, Male, 01-Jan-1992, JK LABUD 14,0 14
15 CRO 9 Lovre Božajić, Male, 13-Jun-1992, JK "SPLIT" 15,0 15
16 HUN 193493 Kristof Korchmaros, Male, 13-Dec-1994 16,0 16
17 HUN 111 Barbara Haidekker, Female, 03-Feb-1993, AYC 17,0 17
18 HUN 192735 Adam Jung, Male, 11-Feb-1995 18,0 18
19 CRO 178704 Mario Lulić, Male, 17-Jul-1995, JK Mornar 19,0 19
20 CRO 176932 Marina Mandić, Female, 24-May-1993, JK Labud 22,0 dns
20 HUN 183190 Zita Haidekker, Female, 27-Aug-1996, AYC 22,0 dns

RSX

Results RSX


Scores take into account 1  discard

No Sailno Name Scores 1 2 3 4 5 6
1 CRO 751 Luka Mratović, Male, 07-Apr-1987, JK Mornar 5,0 (1) 1 1 1 1 1
2 CRO 9 Mihovil Fantela, Male, 20-Mar-1990, JK Sv. Krševan 10,0 (2) 2 2 2 2 2
3 SLO 30 Aljaz Maslo, Male, 07-Jun-1979, YC PIRAT 15,0 (3) 3 3 3 3 3
4 CRO 93 Dominik Bačić, Male, 28-Nov-1993, JK Sv. Krševan 22,0 (5) 5 5 4 4 4
5 CRO 11 Nikola Smoljenović, Male, 29-Jun-1992, JK Mornar 22,0 4 4 4 5 (dnf) 5
6 SLO 37 Špela Puh, Female, 09-Oct-1989, JK Pirat Portoroz 32,0 6 6 6 (dnf) dns 6
7 SLO 44 Andrej Grahor, Male, 04-Aug-1989, J.K. Pirat Portoroz 40,0 (dnc) dnc dnc dnc dnc dnc

470

Results 470


Scores take into account 1  discard

No Sailno Name Scores 1 2 3 4 5 6
1 SLO 21 Mitja Mikulin, Male, 19-Jun-1989, Sebastian Prinčič, J. K. Burja 6,0 1 1 (4) 1 1 2
2 SLO 64 Tina Mrak, Female, 06-Feb-1988, Teja Černe, JK Pirat Portorož 8,0 2 2 1 (6) 2 1
3 SLO 148 Dylan Tidd, Male, 20-Feb-1994, Nejc Dolinšek, JK PIRAT 15,0 (5) 3 2 2 4 4
4 CRO 11 Lovro Ivanov, Male, 13-Aug-1993, Marko Carić, SC Uskok Zadar 18,0 (8) 6 3 3 3 3
5 HUN 69 Botond Szigethi, Male, 27-May-1990, Kristóf Joó, VVSI 21,0 3 4 5 4 (6) 5
6 HUN 19 Szamody Tamas, Male, 07-Nov-1988, Bardos Mihaly, Balatonfüredi Yacht Club 26,0 4 5 6 5 (8) 6
7 SLO 18 Andraz Gulić, Male, 24-Sep-1991, Žiga Kobal, JK Jadro Koper 33,0 6 (8) 8 7 5 7
8 AUT 443 Hess Lena, Female, 26-Mar-1993, Schimak Eva-Maria, UYCNs 37,0 (9) 7 7 8 7 8
9 SLO 798 Jakob Perne, Male, 22-Sep-1993, Matija Knez, JK Burja 43,0 7 (9) 9 9 9 9
10 HUN 91 Orsolya Sipos, Female, 22-May-1994, Zsofia Sipos, Balatonfuredi Yact Club BYC 52,0 10 10 10 (dns) dnc dnc

Finn

Results Finn


Scores take into account 1  discard

No Sailno Name Scores 1 2 3 4 5 6
1 CRO 25 Marin Mišura, Male, 26-Feb-1982, JK Split 9,0 (5) 1 2 4 1 1
2 CRO 6 Mate Arapov, Male, 25-Feb-1976, JK Mornar 15,0 1 2 3 (ocs) 2 7
3 POL 7 Rafal Szukiel, Male, 05-Nov-1976, Aks Osw Olsztyn 17,0 3 (6) 1 6 3 4
4 RUS 9 Eduard Skornyakov, Male, 16-Oct-1980, Moscow Sailing School 17,0 4 4 (9) 1 5 3
5 SLO 573 Vasilij Žbogar, Male, 04-Oct-1975, J.K.Burja 18,0 2 3 4 3 6 (8)
6 POL 17 Piotr Kula, Male, 23-May-1987, Btz Brugmann Biskupiec 21,0 (7) 5 5 5 4 2
7 CZE 9 Michal Hrubý, Male, 21-Aug-1973, JC F-M 27,0 6 (8) 6 2 8 5
8 CZE 52 Tomas Vika, Male, 03-Aug-1988, YC Cheb 36,0 (8) 7 8 8 7 6
9 CRO 11 Josip Olujić, Male, 10-Feb-1990, JK Labud 41,0 (12) 9 7 7 9 9
10 HUN 6 Gaszton Pal, Male, 31-Oct-1983, BYC 49,0 10 10 10 9 10 (11)
11 HUN 8 Márton Beliczay, Male, 08-Jul-1986, Alba Regia SC 54,0 9 11 11 10 (14) 13
12 CRO 110 Lukša Cicarelli, Male, 16-Sep-1947, JK Labud 61,0 13 13 12 13 (16) 10
13 HUN 270 Huszár Géza, Male, 30-Oct-1970, sirály vsc 64,0 11 (17) 15 11 15 12
14 AUT 3 Peter Mosny, Male, 26-Oct-1966, FYC Slovakia 71,0 16 15 (18) 14 12 14
15 CRO 52 Nikola Barić, Male, ?, JK Labud 72,0 15 14 13 12 (18) 18
16 HUN 212 Richard Hirschler, Male, 31-Aug-1992, SÉP 79,0 14 16 17 (ocs) 17 15
17 HUN 127 Péter Haidekker, Male, 08-Apr-1966, AYC 80,0 18 18 14 (ocs) 13 17
18 CRO 88 Marin Mrduljaš, Male, ?, JK Labud 91,0 (dns) 12 16 dns 11 dns
19 HUN 728 Elemér Haidekker, Male, 29-Jun-1994, AYC 91,0 (21) 19 20 17 19 16
20 HUN 2 Peter Sipos, Male, 10-Apr-1956, Alba Regia SC 95,0 20 (21) 21 15 20 19
21 HUN 972 Gyula András Mónus, Male, 30-Apr-1972, KMPVSE 96,0 (22) 20 19 16 21 20
22 HUN 7 Graham Douglas, Male, 20-Aug-1969, THE 100,0 17 (23) 22 18 22 21
23 HUN 77 Szabolcs Pajor, Male, 05-Jul-1990, Yacht Club Budapest 119,0 19 22 (dns) dns dnc dnc
24 CRO 524 Ivan Kljaković Gašpić, Male, 24-May-1984, JK Zenta 130,0 (dnc) dnc dnc dnc dnc dnc
24 CRO 1 Karlo Kuret, ?, 28-Feb-1970, JK Labud 130,0 (dnc) dnc dnc dnc dnc dnc

Laser

Results Laser


Scores take into account 1  discard

No Sailno Name Scores 1 2 3 4 5 6
1 CRO 194830 Milan Vujasinović, Male, 14-Mar-1980, JK Labud 6,0 2 1 1 1 (4) 1
2 CRO 195695 Tonči Stipanović, Male, 13-Jun-1986, JK Mornar 12,0 1 3 (8) 5 1 2
3 CRO 194935 Daniel Mihelić, Male, 10-Oct-1986, J.K.Galeb 27,0 (9) 4 6 3 9 5
4 POL 193510 Karol Porozynski, Male, 02-Mar-1984, SEJK Pogon Szczecin 29,0 (18) 11 7 2 5 4
5 AUT 194464 Andreas Geritzer, Male, 11-Dec-1977, UYCNs 30,0 (10) 2 5 7 8 8
6 CRO 193188 Aron Lolić, Male, 28-Sep-1981, JK Labud 31,0 3 6 3 (13) 7 12
7 FRA 181012 Pruvot Felix, Male, 06-Apr-1980, Eq de France Militaire. CN Fou 33,0 (13) 9 2 9 10 3
8 FRA 194786 Bernaz Jean Baptiste, Male, 18-Jul-1987, CNSM 33,0 6 (20) 4 8 6 9
9 RUS 177711 Komissarov Sergey, Male, 03-Dec-1987, Moscow region Sailing School 37,0 8 10 9 4 (21) 6
10 CRO 193189 Luka Radelić, Male, 08-Mar-1981, JK Labud 39,0 7 8 11 (19) 2 11
11 FRA 17975 Gellee Jean Baptiste, Male, 06-May-1988, CN PLERIN 41,0 11 7 10 6 (14) 7
12 FRA 191685 Rodrigue Cabaz, Male, 02-Jun-1985, SNO Nantes 50,0 (20) 5 12 10 13 10
13 CRO 193187 Tonko Kuzmanić, Male, 11-Apr-1985, JK Split 52,0 5 15 (20) 14 3 15
14 MON 190537 Emmanuel Sanchez, Male, 25-Feb-1984, YC Monaco 84,0 4 12 (34) 21 16 31
15 POL 93510 Patryk Piasecki, Male, 07-Aug-1986, Aks Osw Olsztyn 85,0 14 16 18 18 (24) 19
16 SLO 1 Marko Sekardi, Male, 25-Apr-1985, Koper 86,0 17 21 (22) 12 20 16
17 SLO 179753 Jernej Markic, Male, 08-Feb-1986, Jadralni klub Jadro Koper 89,0 23 (33) 26 16 11 13
18 SLO 185409 Nik Pletikos, Male, 20-May-1990, J.K.Burja 90,0 16 13 15 (26) 25 21
19 HUN 184175 György Fazakas, Male, 06-Apr-1985, LVE 94,0 24 18 (25) 20 15 17
20 CRO 189506 Filip Jurišić, Male, 14-Sep-1992, JK Mornar 97,0 19 19 19 22 (28) 18
21 RUS 197491 Igor Lisovenko, Male, 19-Mar-1988, SC RUS7 Valars 101,0 22 24 (30) 11 18 26
22 SLO 191747 Karlo Hmeljak, Male, 03-Mar-1983, Jadralni klub Jadro Koper 104,0 26 17 17 27 17 (bfd)
23 ITA 195842 Alessio Spadoni, Male, 14-Jan-1988, C.D.V MUGGIA 105,0 (dns) 14 13 32 26 20
24 RUS 197492 Denis Rojkov, Male, 27-Feb-1985, SC RUS7 Valars 106,0 (33) 29 14 17 22 24
25 HUN 192734 Kristof Kaiser, Male, 18-Nov-1990 116,0 (32) 26 28 25 23 14
26 HUN 192733 Balasz Tomai, Male, 23-Oct-1988 117,0 30 (35) 21 15 29 22
27 SLO 193015 Luka Domijan, Male, 24-Jan-1989, YC Portorož 118,0 15 22 27 24 (dnf) 30
28 CRO 194831 Toma Višić, Male, 29-Dec-1991, JK Mornar 120,0 (35) 32 16 35 12 25
29 MON 190540 Desprat Damien, Male, 14-Sep-1974, YC Monaco 120,0 27 23 24 23 (30) 23
30 RUS 197490 Viktor Seregkin, Male, 25-Aug-1990, SC RUS7 Valars 129,0 12 27 31 (34) 31 28
31 CRO 189016 Marko Pereša, Male, 10-Jul-1990, Uljanik plovidba,Pula 133,0 25 30 23 28 (34) 27
32 AUT 184976 Claus Dapeci, Male, 11-Apr-1991, SCUT 147,0 31 31 (32) 29 27 29
33 RUS 197493 Alexandre Bozhko, Male, 29-Oct-1987, SC RUS7 149,0 29 (37) 37 30 19 34
34 SLO 174367 Matej Valič, Male, 20-Nov-1991, JK Jadro Koper 151,0 28 25 29 33 36 (bfd)
35 CRO 187073 Filip Matika, Male, 16-Aug-1991, J.K.Galeb 156,0 (36) 28 33 31 32 32
36 SRB 189439 Dany Stanisic, Male, 05-Aug-1988, AJK BEOGRAD 172,0 21 34 (dns) dnc dnc dnc
37 CRO 180042 Simon Triva, Male, 15-Jan-1988, JK Val Šibenik 174,0 34 (38) 35 37 33 35
38 HUN 197674 Gergo Foldesi, Male, 13-Sep-1991 176,0 (37) 36 36 36 35 33

Radial

Results LaserRadial


Scores take into account 1  discard

No Sailno Name Scores 1 2 3 4 5 6
1 FRA 196601 Sophie de Turckheim, Female, 22-Jun-1981, Yacht Club d'Antibes 7,0 (3) 3 1 1 1 1
2 CRO 188792 Tina Mihelic, Female, 30-Dec-1988, JK Labud 11,0 1 1 2 4 3 (ocs)
3 CRO 184710 Nenad Bugarin, Male, 10-Jan-1993, J.D. VAL-CRIKVENICA 12,0 2 2 3 3 2 (ocs)
4 MNE 190715 Milivoj Dukić, Male, 26-Mar-1993, J.K."Jugole Grakalić"Herceg No 16,0 (4) 4 4 2 4 2
5 RUS 194127 Svetlana Shnitko, Female, 25-Mar-1987, Nizhnevartovsk 26,0 (9) 7 5 5 5 4
6 CRO 185649 Marina Dujmović, Female, 03-Dec-1992, Uljanik plovidba,Pula 33,0 5 (9) 7 6 7 8
7 HUN 189270 Victor Matyas, Male, 12-Mar-1994 35,0 7 5 8 (9) 8 7
8 MNE 189441 Igor Les, Male, 11-Jun-1991, JK Delfin Tivat 36,0 (12) 11 6 7 6 6
9 CRO 165767 Ante Botica, Male, 17-Nov-1992, JK Trogir 38,0 6 6 9 8 9 (ocs)
10 CRO 189145 Roko Štambuk, Male, 25-Jan-1992, JK Split 44,0 8 8 11 (13) 12 5
11 CRO 157629 Marko De Micheli Vitturi, Male, 23-Oct-1992, JK ŠPINUT 57,0 10 12 10 12 13 (ocs)
12 CRO 167831 Josip Vrančić, Male, 01-Jan-1992, JK LABUD 59,0 14 14 (17) 14 14 3
13 HUN 183532 Réka Kare, Female, 06-May-1988, BYC 59,0 11 10 13 10 15 (dns)
14 CRO 9 Lovre Božajić, Male, 13-Jun-1992, JK "SPLIT" 59,0 13 13 12 (15) 10 11
15 HUN 111 Barbara Haidekker, Female, 03-Feb-1993, AYC 70,0 16 15 14 (17) 16 9
16 HUN 193493 Kristof Korchmaros, Male, 13-Dec-1994 74,0 15 16 15 16 (18) 12
17 CRO 182662 Mario Zekan, Male, 19-Jun-1994, JK Mornar 76,0 (dns) dns dns 11 11 10
18 HUN 192735 Adam Jung, Male, 11-Feb-1995 81,0 (19) 17 16 18 17 13
19 CRO 178704 Mario Lulić, Male, 17-Jul-1995, JK Mornar 97,0 18 19 19 19 (dns) dns
20 CRO 176932 Marina Mandić, Female, 24-May-1993, JK Labud 101,0 17 18 (dns) dnc dnc dnc
21 HUN 183190 Zita Haidekker, Female, 27-Aug-1996, AYC 102,0 20 20 18 (dnc) dnc dnc